Degustacja wina to pobudzenie wszystkich zmysłów i niezwykła przyjemność odkrywania nieznanego. Trunki winne z całego świata są wyjątkową okazją do poznania różnorodności aromatów i smaków oraz do odnalezienia ulubionego stylu.

Mówi się, że głowa boli tak samo po winie szlachetnym, jak i po najgorszym stołowym. Jednak ciężko nie zgodzić się, że proces samego picia zdecydowanie przyjemniejszy jest przy trunku smacznym. Jeśli więc stawiacie walory smakowe wyżej, to warto wiedzieć co nieco o przewietrzeniu wina.

Tożsamość wina stanowią smak i kolor. Nieodłącznym jego atrybutem jest również jego aromat. W winach znaleźć możemy aromaty owocowe, kwiatowe, ziemiste, ziołowe a nawet mineralne. Na zakres aromatów jakie zamknięte są w butelce wina wpływ mają trzy podstawowe czynniki.

Niejeden miłośnik wina marzy o tym, żeby zostać sommelierem. Duża wiedza z zakresu produkcji wina jest oczywiście niezbędna, ale nie każdy wie, że dobry sommelier to także dobry psycholog.

Rating wina to ocena przyznawana przez jednego lub więcej kiperów. Rating wina jest subiektywną oceną jakości i najczęściej ma postać liczby punktów przyznanej konkretnej butelce wina. W ostatnich latach najbardziej popularną skalą oceniania wina jest skala wprowadzona przez jednego z najbardziej wpływowych krytyków win na świecie – Roberta M. Parkera Jr., obejmująca oceny od 50-100.

Korki od butelek.

To zwykle pozostaje nam po opróżnieniu butelki wina. Najczęściej traktujemy to jako odpady i wyrzucamy do śmieci. A gdyby tak spojrzeć na to z innej perspektywy i dostrzec w tym jakąś inspirację? Gdyby tak zmienić to wszystko w całkiem praktyczne rzeczy?

Smak wina w naszym kieliszku uzależniony jest od ogromnej ilości czynników. Najważniejsza jest oczywiście jakość surowca użytego do produkcji oraz poprawność samego procesu wytwarzania wina. Niemniej istotne pozostają kwestie jego starzenia, przechowywania i transportu.

Wina to bardzo wymagające trunki. Odkrywanie ich złożonej natury wymaga wiele czasu, pieniędzy, wyczucia i zaangażowania. Do ich pełnego docenienia niezbędne jest także, pojawiające się z czasem, doświadczenie. Niewprawiony amator nie będzie w stanie wychwycić niuansów kryjących się w butelkach winogronowych alkoholi. Nawet najdroższe, najbardziej szlachetne roczniki nie ukażą nam się w pełnej krasie, jeśli będziemy je spożywać w niewłaściwy sposób.

Wybór odpowiedniego kieliszka do wina nie jest sztuką trudną. Ogólnie każdy wie, że czerwone wina powinny być podane w kieliszkach pękatych, a białe w węższych, ale wyższych. Ale czy każdy wie dlaczego?

W świecie wina występuje wiele dziwnych , zaskakujących i obco brzmiących słów. By lepiej zrozumieć wino, dokonywać słusznych wyborów, a także by umieć właściwie opisywać swoje doznania degustacyjne, warto znać choćby najważniejsze definicje tajemniczo brzmiących określeń. Zebrałam te najistotniejsze w jednym miejscu. Przeczytajcie i zapamiętajcie.

Przeciętny sympatyk wina do opisania trunku nie potrzebuje fachowych określeń. Wino opisuje tak, jak czuje. Nie używa profesjonalnej terminologii, upraszcza stwierdzenia, ale też i nie za bardzo rozumie opis wina na etykiecie.

Temperatura w jakiej podajemy wino ma kluczowe znaczenie, nieodpowiednio schłodzone wino nie pozwala na wydobycie z niego niepowtarzalnego smaku. Zależy ona od koloru i charakteru wina. Głowna zasada jest następująca im młodsze wino i mniej aromatyczne, tym niższa temperatura ich podawania.

Czy degustacji wina można się nauczyć?

Oczywiście, że tak! To trochę jak interpretacja dzieła sztuki – z pomocą wskazówek na jego temat, możemy odkryć ukryte znaczenie zawoalowane w tym, co widoczne jest na pierwszy rzut oka. I co ważne, to właśnie wtedy czerpiemy największą przyjemność z obcowania ze sztuką. Dokładnie tak samo jest z winem.

Prezentacja degustacji wina pełna jest praktycznych rad i anegdot.

Degustacje wina to idealna atrakcja na imprezę rodzinną, firmową, uzupełnienie wyczerpującej konferencji czy integrację zespołu.

Zapraszam także do zapoznania się z DEGUSTACJĄ WHISKY.