TANIEC DERWISZY to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury Turcji oraz Egiptu, a teraz wraz z osobą Ibrahima staje się niezwykłym wydarzeniem także w Polsce.

Mewlewici, bo taka jest oficjalna nazwa wirujących derwiszy, to mistyczne bractwo o długiej tradycji, których potoczna nazwa wywodzi się od ich specyficznego wyrażania czci Bogu: wykonywania całego szeregu figur tanecznych, z których najbardziej widowiskową jest wirowanie tancerzy wokół własnej osi. Wirowanie to ma naśladować ruch ciał niebieskich, co sprawia – według wiary mewlewitów – że w duszy człowieka wzmaga się coraz bardziej miłość do Boga.

TANIEC DERWISZY w wersji estradowej polega na kręceniu się w centralnym punkcie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tancerz kreci się przez prawie 17 minut!!! posiadając na sobie kostium, który waży ponad 35 kg. Strój składa się z kilku warstw ręcznie wyszywanych, kolorowych spódnic. Dodatkowymi rekwizytami tancerza są egipskie tambyryna. Artysta imponuje swym kunsztem, gdyż w trakcie ciągłego wirowania wykorzystuje jednocześnie aż 8 tamburyn, które układa w fascynujące formy.

Polecam POKAZ TANECZNY